MEDIA O NAS

 JAK WIDZĄ INNI NASZE EFEKTY PRACY:


1. DOLNOŚLĄSKI URZĄD WOJEWÓDZKI

2. Wrocławska szkoła pomaga pszczołom i dostała na to więcej pieniędzy - portal www.tuwroclaw.com

Znamy wyniki kolejnej edycji konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. W woj. dolnośląskim wyróżniono Gimnazjum nr 29 im. Konstytucji 3 Maja we Wrocławiu oraz Publiczną Szkołę Podstawową nr 5 im. Bolka I Świdnickiego w Strzelinie. Laureaci na tle pozostałych uczestników wyróżnili się oryginalnością zaproponowanej inicjatywy na rzecz pomocy pszczołowatym. Nagrodą w konkursie jest dofinansowanie działań o wartości nawet 8 tysięcy złotych, a realizacja zwycięskich prac przewidziana jest do listopada.
 
 W ramach 5. edycji akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A. po raz drugi włączyły się w realizację konkursu grantowego, którego organizatorem jest Fundacja Nasza Ziemia. Spośród ponad 220 nadesłanych zgłoszeń, nagrodzono 10 placówek z Polski, które zaprezentowały najciekawsze działania edukacyjne na temat roli pszczołowatych zapylaczy. Konkurs skierowany do placówek edukacyjnych ma na celu kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez wdrażanie realnych działań na rzecz przyrody, a w szczególności pszczół.
– W ramach tegorocznej edycji konkursu autorzy zwycięskich projektów przedstawili interesujące pomysły działań związanych z ochroną owadów, które ocenione zostały w oparciu o szczegółowe kryteria merytoryczne. Najliczniejszą grupą wnioskodawców były szkoły podstawowe oraz przedszkola. Najwięcej konkursowych koncepcji spłynęło z woj. mazowieckiego, łódzkiego i małopolskiego. Ogromnie cieszy nas duże zainteresowanie konkursem, ponieważ dzięki podejmowanym działaniom wspólnie możemy wpłynąć na sytuację zagrożonych wyginięciem owadów pszczołowatych – komentuje Katarzyna Dytrych z Fundacji Nasza Ziemia.

Gimnazjum nr 29 im. Konstytucji 3 Maja we Wrocławiu – projekt „Siła kreatywności pszczelej rodziny” Działania projektowe oparto o zasadę PODAJ: pomyśl, obserwuj, działaj, angażuj jednocząc. W pierwszej kolejności zaplanowano dla uczestników warsztaty przyrodnicze na temat biologii i ekologii roślin miododajnych oraz owadów zapylających – zarówno teoretyczne, jak i realizowane w terenie.

W ramach programu „Pszczoła, jaka jest – (nie) każdy wie” organizowanego we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim, uczniowie zrealizują mikroprojekty badawcze w swojej rodzinie. W grupach projektowych będą obserwować zapylacze w swojej okolicy, by zlokalizować na terenie Wrocławia miejsca występowania roślin miododajnych i pszczołowatych zapylaczy.

Organizatorzy zaplanowali również konkurs fotograficzny oraz konkurs fraszek dla uczestników z innych placówek edukacyjnych. Okazją do podzielenia się wiedzą z innymi będą również obchody Wielkiego Dnia Pszczół 8 sierpnia. Efektem projektu będzie film promocyjny, który uczniowie stworzą w ramach multimedialnych warsztatów filmowych.
 
 źródło:
http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,wroclawska-szkola-pomaga-pszczolom-i-dostala-na-to-wiecej-pieniedzy,wia5-3277-23532.html 
 
 
3. Wrocławskie gimnazjum laureatem dzięki projektowi o pszczołach - portal www.doba.pl

Znamy wyniki kolejnej edycji konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". 

W województwie dolnośląskim wyróżniono Gimnazjum nr 29 im.Konstytucji 3 Maja we Wrocławiu oraz Publiczną Szkołę Podstawową nr 5 im. Bolka I Świdnickiego w Strzelinie. Laureaci na tle pozostałych uczestników wyróżnili się oryginalnością zaproponowanej inicjatywy na rzecz pomocy pszczołowatym. Nagrodą w konkursie jest dofinansowanie działań o wartości nawet 8 000 zł, a realizacja zwycięskich prac przewidziana jest do listopada 2015 r.


W ramach 5. edycji akcji "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A. po raz drugi włączyły się w realizację konkursu grantowego, którego organizatorem jest Fundacja Nasza Ziemia. Spośród ponad 220 nadesłanych zgłoszeń, nagrodzono 10 placówek z Polski, które zaprezentowały najciekawsze działania edukacyjne na temat roli pszczołowatych zapylaczy. Konkurs skierowany do placówek edukacyjnych ma na celu kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez wdrażanie realnych działań na rzecz przyrody, a w szczególności pszczół.


W ramach tegorocznej edycji konkursu autorzy zwycięskich projektów przedstawili interesujące pomysły działań związanych z ochroną owadów, które ocenione zostały w oparciu o szczegółowe kryteria merytoryczne.Najliczniejszą grupą wnioskodawców były szkoły podstawowe oraz przedszkola. Najwięcej konkursowych koncepcji spłynęło z woj. mazowieckiego, łódzkiego i małopolskiego.

- Ogromnie cieszy nas duże zainteresowanie konkursem, ponieważ dzięki podejmowanym działaniom wspólnie możemy wpłynąć na sytuację zagrożonych wyginięciem owadów pszczołowatych – komentuje Katarzyna Dytrych z Fundacji Nasza Ziemia.


Gimnazjum nr 29 im. Konstytucji 3 Maja we Wrocławiu –projekt "Siła kreatywności pszczelej rodziny"


Działania projektowe oparto o zasadę PODAJ: pomyśl, obserwuj, działaj, angażuj jednocząc. W pierwszej kolejności zaplanowano dla uczestników warsztaty przyrodnicze na temat biologii i ekologii roślin miododajnych oraz owadów zapylających – zarówno teoretyczne, jak i realizowane w terenie. W ramach programu „Pszczoła, jaka jest – (nie) każdy wie” organizowanego we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim, uczniowie zrealizują mikroprojekty badawcze w swojej rodzinie. W grupach projektowych będą obserwować zapylacze w swojej okolicy, by zlokalizować na terenie Wrocławia miejsca występowania roślin miododajnych i pszczołowatych zapylaczy. Organizatorzy zaplanowali również konkurs fotograficzny oraz konkurs fraszek dla uczestników z innych placówek edukacyjnych. Okazją do podzielenia się wiedzą z innymi będą również obchody Wielkiego Dnia Pszczół 8 sierpnia. Efektem projektu będzie film promocyjny, który uczniowie stworzą w ramach multimedialnych warsztatów filmowych.
 
źródło:
http://wroclaw.doba.pl/artykul/wroclawskie-gimnazjum-laureatem-dzieki-projektowi-o-pszczolach/3404/17 
 
4. Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II - portal www.portalpszczelarski.pl

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom 2015 r.


Spośród 224 wniosków, które napłynęły z całej Polski komisja na podstawie zasad opisanych w Regulaminie wybrała 10 laureatów II edycji konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom. Najwięcej zgłoszeń do konkursu zostało nadesłanych z województw: mazowieckiego, łódzkiego i małopolskiego.


Naczelnym celem konkursu było kształtowanie świadomości ekologicznej oraz poszerzanie wiedzy na temat pszczołowatych i ekosystemów, w jakich występują. Wnioskodawcy miały za zadanie opracowanie interesującej i oryginalnej koncepcji edukacji ekologicznej oraz konkretnych działań na rzecz owadów pszczołowatych.


Laureaci konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II z 2015 r.:


Gimnazjum nr 29 im. Konstytucji 3 Maja, Wrocław, projekt: "Siła Kreatywności Pszczelej Rodziny"

Gimnazjum Publiczne nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego, Czechowice Dziedzice, projekt: "Arboretum Inspiruje"

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Dzierżona, Kluczbork, projekt: "Pszczółeczki z Jedyneczki"

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Bolka I Świdnickiego, Strzelin, projekt: "Łączymy się, żeby pomagać – integracja na rzecz pszczół"

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Juliana Tuwima, Stemplew, projekt: "Niech zagoszczą owady w Stemplewskim ogrodzie"

Szkoła Podstawowa, Boćwinka, projekt: "Dlaczego pszczoła o pomoc woła?"

Szkoła Podstawowa nr 64 im. Tadeusza Kościuszki, Kraków, projekt: "Pszczoły w mieście – to możliwe jest uwierzcie"

Śląski Ogród Botaniczny – Związek Stowarzyszeń, Radzionków, projekt: "Ogród dla zapylaczy, zapylacze dla ogrodu"

Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego, Brynek, projekt: "Kraina miodem płynąca"

Zespół Szkół, Wrzosowa, projekt: "Pszczoła potrzebna od zaraz"

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w realizacji projektów grantowych!

źródło:
http://www.portalpszczelarski.pl/artykul/693/wyniki_konkursu_grantowego_z_kujawskim_pomagamy_pszczolom_ii.html

5 Strzelińska „piątka” zdobyła grant w konkursie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” - portal www.mojstrzelin.com.pl

24 marca w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, którego organizatorem jest Fundacja Nasza Ziemia. Województwo dolnośląskie reprezentowały dwie placówki – Gimnazjum nr 29 im. Konstytucji 3 Maja we Wrocławiu oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Bolka I Świdnickiego w Strzelinie, którym udało się pozyskać wsparcie na działania proekologiczne. Fundatorem nagród – dofinansowania o wartości nawet do 8 000 zł – są Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A., organizator akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Oficjalne wręczenie nagród zwycięskim placówkom odbyło się w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ZT „Kruszwica” S.A. oraz Fundacji Nasza Ziemia, którzy zgromadzonym gościom przekazali istotną wiedzę dotyczącą V edycji programu oraz realizacji zaplanowanych projektów grantowych. Dodatkowo laureaci mieli szansę wzięcia udziału w miniwarsztacie na temat prawidłowej komunikacji z mediami i prowadzenia fanpage’ a na Facebooku.

„Nie bez powodu spotykamy się dzisiaj w tym miejscu, którego charakter nawiązuje do działań niezwykle innowacyjnych, jakie podejmowane będą w ramach naszego przedsięwzięcia. Spośród ponad 220 nadesłanych zgłoszeń nagrodziliśmy tylko wybrane, które na tle innych wyróżniły się najciekawszymi propozycjami. Warto przypomnieć również sukces I edycji konkursu, w ramach której aż 60 000 osób zostało objętych działaniami realizacyjnymi grantów! Takie wyniki skłoniły nas do tego, by ponownie włączyć się w tę inicjatywę. Jestem przekonana, że uczestnicy organizowanych aktywności zdobędą szeroką wiedzę na temat pszczołowatych oraz ich roli w ekosystemie” – komentuje Małgorzata Strzelec z firmy ZT „Kruszwica” S.A., do której należy marka Kujawski. Spotkanie zakończyło się wspólną wycieczką po warszawskiej starówce połączoną z grą terenową, która stanowiła element integracyjny przedsięwzięcia.

W ramach V edycji akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” organizator programu po raz drugi włączył się w realizację konkursu grantowego, skierowanego do placówek edukacyjnych w całej Polsce. Jego celem jest poszerzanie wiedzy na temat pszczołowatych oraz kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa. By ubiegać się o grant, placówki musiały przygotować projekt działań na rzecz ochrony przyrody, a zwłaszcza pszczół. Laureaci już wiosną zaczną wdrażać swoje projekty w życie, których koniec przewidywany jest na listopad br. Najlepszym sposobem szerzenia wiedzy wśród dzieci jest nauka przez zabawę – mówią laureaci ze Strzelina. Wiele naszych działań opiera się właśnie na tym założeniu. Przedszkolaki i uczniowie zdobędą wiedzę na temat pszczołowatych zapylaczy, wykonując wiele zadań, które będą dla nich jednocześnie rozrywką i nowym doświadczeniem. Uważamy, że wszelkie działania poświęcone ochronie środowiska, w którym żyjemy, są bardzo ważne i należy brać udział w takich przedsięwzięciach – dodają.

Z kolei Gimnazjum z Wrocławia planuje w swoich działaniach wykorzystać nowoczesną technologię. We współczesnej edukacji, na różnych jej etapach niestety brakuje zajęć, które w kompleksowy sposób przedstawią tak ważny dla naszej przyszłości temat istnienia owadów zapylających i w atrakcyjny sposób zachęcą młode pokolenie do zainteresowania się ich losem. Nasz projekt stara się być realną odpowiedzią na potrzeby edukacyjne młodzieży i środowiska naturalnego. Wspomaga też integrację międzyszkolną, pełni funkcję edukacyjną oraz sprzyja kształtowaniu zainteresowań dzieci przy użyciu najnowszych technik cyfrowych podczas obserwacji przyrody. Zastosujemy m.in. kamery, aparat fotograficzny, iPody, drony do obserwacji owadów zapylających i roślin miododajnych – komentuje Przemysław Żelazko, nauczyciel biologii i koordynator projektu w Gimnazjum nr 29 im. Konstytucji 3 Maja we Wrocławiu.


źródło:
http://www.mojstrzelin.com.pl/strzelinska-piatka-zdobyla-grant-w-konkursie-z-kujawskim-pomagamy-pszczolom/html 


6. Ogrody Edukacyjne - wspólne działaniaŹródło: https://www.facebook.com/ogrody.edukacyjne/